Лицемірство Віталія Шабуніна

Борець з корупцією вчиться користуватися системою

 .

Бідний борець з корупцією раптово знаходить значні суми грошей, що дозволяють йому купувати і продавати житло, паралельно збираючи пожертви на оплату рахунків за медичні послуги. Як йому це вдається?

.

Віталій Шабунін користується репутацією борця з корупціонерами, але виникають питання – звідки в його кишенях осідають великі суми?

.

Його кар’єра починалася поступово та непримітно. Віталій Шабунін народився в невеликому українському місті Рівному, закінчив місцевий інститут Слов’янознавства. Вже на останніх курсах інституту він почав своє політичне сходження: депутатом Рівненської міської ради Шабунін став у 2006 році, на 5му курсі, у віці 22 років. Цікаво, що і до свого обрання на пост, і після нього, Шабунін продовжував залишатися помічником голови Облдержадміністрації Віктора Матчука. У листопаді 2006 Шабунін (будучи депутатом) став радником Матчука і залишався ним до травня 2009. При цьому з жовтня 2007 по жовтень 2012 він був помічником народного депутата української Ради Лесі Оробець. Депутатом рівненської міськради Шабунін залишався до 2010 року, хоча переїхав в Київ вже у 2008. Там він почав працювати у громадянській мережі “Опора” і став головою молодіжної організації “Всеукраїнська фундація регіональних ініціатив” (ФРІ). Ця діяльність повинна була прокласти йому шлях в Раду, але тут його чекала невдача: на виборах 2014 року партія “Громадянська позиція”, у списку якої він займав 5-е місце, не пройшов електоральний бар’єр.

.

Втім, невдачі в житті Шабуніна траплялися і раніше: у 2012 його дружина захворіла тяжкою формою енцефаліту і провела 3 тижні в реанімації. На оплату догляду та інших медичних послуг пішли всі заощадження Шабуніних – 15 тисяч доларів плюс від 30 до 40 тисяч доларів, які були зібрані для Шабуніних у вигляді пожертвувань.

.

Цікаво те, що лікування таких захворювань коштує в Україні дешевше, ніж 45 тисяч доларів – куди ж пішли ці гроші? Можливо, на машину, яку Шабунін придбав на паях зі своїм другом? Машина, вартість якої для подружжя Шабуніних склала 12500 доларів, була куплена через 8 місяців після того, як Олена Шабуніна тяжко захворіла, що призвело до втрати всіх сімейних заощаджень. Слід зазначити, що з моменту придбання машини виявилась певна закономірність в діях Шабуніна – як і квартира, автомобіль офіційно вважається власністю виключно його дружини.

.

І це вже виглядає підозрілим і викликає запитання до Шабуніна, чия організація Центр Протидії Корупції (ЦПК) отримує дуже значні суми від США на реформи та боротьбу з корупцією в країні.

.

Подивимося уважніше на його фінанси.

.

Хронологія брехні

.

За два роки до створення ЦПК Шабунін придбав квартиру у Києві, вартістю 506 520 гривень, приблизно 60 тисяч доларів. Офіційним і єдиним власником квартири являється дружина Шабуніна Олена.

Треба сказати, що на той момент, як Шабунін придбав квартиру більш ніж за пів мільйона гривень, середня заробітна платня в Києві становила 1916 гривень (Міністерство фінансів України).

.

Звідки з’явилася така сума грошей у людини, яка лише кілька років тому закінчила інститут та працювала помічником депутата (слід зауважити, що частину цього терміну безоплатно)? Це була перша, проте не єдина загадкова покупка Шабуніна.

.

Витративши 60 тисяч доларів на придбання квартири у 2010 році, Шабунін зміг до середини 2012 року накопичити майже 15 тисяч доларів (серйозні статки), враховуючи, що в 2012 році він заснував ЦПК, у якому працював протягом року волонтером.


В червні Олена Шабуніна потрапила в реанімацію з серйозною формою енцефаліту, де провела три тижні. Шабунін наголошував, що кожен день її перебування у лікарні коштував молодій сім’ї 1500 гривень, також він зазначив,що на лікування вже були витрачені всі накопичені гроші – 15 тисяч доларів (більше ніж 120 тисяч гривень).

.

Було розпочато кампанію по збору коштів на лікування Олени Шабуніної, вона виявилася достатньо успішною – зібрано приблизно 249 000 гривень (30 тисяч доларів). Олену врятували.

Як стверджував Шабунін в одному з інтерв’ю, грошей було зібрано більше, майже 40 тисяч доларів.  Також він відзначив, що кошти зібрані власне  родиною, завершилися вже на третій день лікування:

15000+30000 (або навіть 40000) = 45000 доларів (або 55000), за декілька місяців лікування та реабілітації.

.

Через 8 місяців після тяжкого захворювання Олени, та втрати всіх статків сім’ї , родина все ж таки змогла знайти 12500 доларів на придбання авто, в травні 2013 року Олена придбала Mitsubishi Lancer 2008 року навпіл з другом Шабуніна Денисом Булахом. Співвласники віддали за авто 104 тисячі гривень кожен, але генеральна довіреність була підписана ними обома на ім’я Віталія Шабуніна.
Ще ніхто не запитував Віталія, звідки взялась така сума на автомобіль, якщо в травні 2013 року пройшло лише п’ять місяців з того моменту, як ЦПК стало отримувати гранти, а Віталій перестав бути волонтером. Навіть якщо заробітна платня становила по 2 тисячі доларів щомісяця, родина не змогла б зібрати 12500 доларів.

.

В листопаді 2014 року Віталій придбав 582 кв.м. землі в Борисполі, під Києвом, вартістю 292 528 гривень (приблизно 20000 доларів). Офіційно, єдиним власником цього наділу землі являється Олена Шабуніна.

.

Цікаво, що за данимиподаткової декларації Шабуніна, в 2014 році він заробив всього 412 000 гривень, приблизно 34000 доларів. Як він зміг витрати більше половини річного статку на придбання землі?

.

а даними податкової декларації на 2015 рік підкреслюється, що Шабунін не володіє ніякою власністю (квартира, пів машини та земельний наділ належать його дружині). Шабунін задекларував прибуток в 527 190 гривен (22 тисячі доларів) за рік, які були отримані в результаті «підприємницької діяльності». Окрім цих грошей, він отримав 48 000 гривен (2 000 доларі) за «здачу майна в оренду». Яке майно може здавати людина, в якої майна немає?

.

В липні 2016 року Шабунін публікує пост на в Facebook, про бажання терміново продати квартиру, оскільки йому потрібні гроші на побудову будинку, бо вони з дружиною, так довго до цього йшли (до власного будинку). Якщо враховувати, що родина придбала квартиру в 2010 році без кредиту, не так довго їм прийшлось збирати гроші.

В пості Шабунін особливо підкреслив, що вартість квартири суттєво знижена, для того щоб прискорити продаж, оскільки гроші на будівництво потрібні терміново.

.

Щастям для Шабуніних було придбання квартири прихожанкою тієї ж церкви, яку відвідує і родина. Квартира, яку придбали в 2010 році за 60 000 доларів, була продана за 34 000 доларів. Родина втратила на продажу квартири, якою володіла на протязі 6 років, 26 000 доларів. Ця сума майже дорівнює їх річному доходу. Це була неймовірна вдача для нового власника житла, чи спосіб укривання значних сум від цікавих очей?

Шабунін підкреслив, що всі кошти виручені від продажу квартири, були використані, як перший внесок на будівництво дому, яке було сплачено за рахунок іпотечного кредиту: 83 000 доларів на 3.5 роки.

Проте документи на дім свідчать, що будівля була введена в експлуатацію 28.09.2016, та була оплачена без кредитів та іпотек і знаходиться у власності Олени Шабуніної.

2017 рік приніс нові запитання. Шабунін офіційно припинив свою діяльність в якості приватного підприємця в січні2017 року. Проте це не завадило йому стверджувати в інтерв’ю телеканалу ZIK 26 квітня, що він заробляє в місяць 2000 доларів завдяки веденню підприємницької діяльності.

.

Баланс, котрий не сходиться

.

Звести баланс немає змоги, і тут мова не про незначні відхилення. Шабуніни витрачають гроші, яких офіційно не мають, і заявляють про доходи, які не співпадають з їх податками.

.

В інтерв’ю від 26 квітня для телеканалу ZIK, Шабунін заявив, що за перший квартал 2017 року заплатив 110 000 гривень податків. Податок на прибуток в країні становить 18%, таким чином Шабунін заробляє не 2000 доларів у місяць, а в чотири рази більше – 7700 доларів (203 000 гривень).

2010: 60 000 доларів (квартира, майно зареєстроване на дружину).
2012: 15 000 доларів (лікування Олени, також не слід забувати ще про 30 000 доларів пожертв).
2013: 12 000 доларів (авто, зареєстроване на ім’я дружини).
2014: 20 000 доларів (земельний наділ, майно зареєстроване на ім’я дружини).
2016: 49 000 доларів (83-34 000 доларів) (дім зареєстрований на ім’я дружини без іпотеки).

.

Отоже протягом рогу Шабунін витрачає 25 тисяч доларів, на придбання квартири, авто, земельного наділу і будинку. Джерело доходу, котре дозволяє робити йому таки придбання невідоме.

.

Питання: звідки беруться такі кошти? Чому Шабунін офиційно не володіе майном, а уси великі покупки рееструє на ім’я дружини?

.

Шабунін вміє добое маніпуллювати: зібрати пожертв на 30 тисяч доларів дуже не проста справа сама по собі, і тих кто запитує його про долю цих коштів, вин завжди корить тим, що його тяжко хвора дружина провела у реанімації три тижні. Його організація викриває тих, кто приховує доходи, котрі отримані незаконним шляхом, але сам він викорустовує такі самі методи, як і корупціонери, проти яких він веде активну боротьбу, для приховування власних статків та майна.

.

Украіна варта кращого захисника, ніж людина, котра навчилася приховувати кошти у злочинців.